دوشنبه, 26 آذر 1397
عنوان : كلاهبرداری قرن بیست و یكم (كلاهبرداری اینترنتی )
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۳/۲۴ 
ساعت : ۱۱:۵۶:۲۳

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

براي پي ­بردن به اهداف سايتهاي كلاهبرداري در اينترنت بايد دو عامل را در نظر داشت يكي شناخت كلاهبرداران و ديگر بستر كلاهبرداري كه، اينترنت مي‌باشد. هميشه افراد فرصت ­طلب و سودجو براي رسيدن به اهداف نامشروع و ثروتهاي بادآورده با شگردهاي خاص و فريب افراد ناآگاه اقدام به اعمال كلاهبرداري مي‌نمايند. براي اين بزهكاران عملكردي كه منجر به كسب درآمد زياد ميشود داراي اهميت است.
 
بزهكاران حرفه‌اي با مدد پول و استفاده از ابزارهاي پيشرفته به قدرتهاي مافيايي تبديل شده و روز به روز حوزه كاري خود را گسترش مي‌دهند. گره خوردن گروههاي مافيايي با سياستمداران به عبارتي تعامل اين دو گروه براي بقا و استمرار و تقويت قدرت وجه ديگر اين عده از افراد است.
 
اما عامل دوم كه اينترنت است. با گستردگي حوزه فعاليت اينترنت، بستري امن براي فعاليت كلاهبرداران فراهم مي باشد. كلاهبرداران در اينترنت اهداف مختلفي را دنبال مي‌كنند؛ به عبارتي كلاهبرداران اينترنتي به دسته‌هاي مختلفي تقسيم مي‌شوند:
 
گروه اول: عده‌اي در سطح حرفه‌اي با صرف هزينه‌ و بكارگيري افراد متخصص در زمينه‌هاي مختلف كامپيوتري با هدفهاي بزرگ  اقدام به كلاهبرداري در سطح بين المللي مي‌نمايند.
 
گروه دوم: كلاهبرداران به اصطلاح خرده پا هستند كه براي كسب درآمد اقدام به اين عمل مي‌كنند.
 
گروه سوم: كساني هستند كه مشكل مالي ندارند ولي با كسب تخصصي براي تفنن، سرگرمي، ماجراجويي و پركردن خلاءهاي رواني اقدام به كلاهبرداري در اينترنت مي‌كنند.
 
گروه چهارم: شركتها، كارتلها، سازمان‌هاي جاسوسي هستند كه براي از ميدان بدركردن رقباي تجاري و يا اختلال در ثبات اقتصادي و سياسي يك كشور با مصرف هزينه‌هاي كلان دراين راستا فعاليت مي‌كنند.
 
به هر حال آنچه كه مهم مي باشد اين است كه هميشه در تمامي اين موارد اين كاربران  اينترنت هستند كه در معرض تهديد اين سايتها قرار مي‌گيرند.
 
راههاي پيشگيري از كلاهبرداري:
 
1.كاربران در دنياي مجازي مي توانند خود را با شخصيت‌ها و اسامي گونان و غيرواقعي معرفي كنند و در شبكه هاي اجتماعي ،چت‌روم‌ها، سايت ها و ... فعاليت كنند پس هرگز به افراد در دنياي مجازي اعتماد نكنيد زيرا اين امكان وجود دارد كه با هويت دروغين خود را به شما معرفي كرده باشند.
 
2. از ارائه اطلاعات كارت بانكي خود حتي به افراد نزديك خودداري كنيد.
 
3. از نوشتن رمز كارت بانكي در كنار كارت بپرهيزيد و كارت بانكي خود را به شخص ديگري ندهيد و اگر اين امر صورت گرفت در اسرع وقت نسبت به تغيير رمز كارت خود اقدام نمائيد.
 
4. براي اينكه اطلاعات شخصي ما ربوده نشود يا كمتر آسيب پذير باشد، بايد اطلاعات مالي و شخصي خود را به خاطر بسپاريم و بطور مرتب آنرا را كنترل نمائيم و از آنها بدقت نگهداري كنيم.
 
5. کلاهبرداری از طریق سایت های اینترنتی توسط اتباع کشور نيجريه و سنگال و یا تحت عنوان افراد تبعه اين كشورها مسبوق سابقه است.
 
6.  هرگز به ایمیل هایی با عناوین؛ شرکت در قرعه کشی، برنده شدن در مزایده یا مسابقه، خرید اقلام کم یاب، انواع کمک های مالی، مشارکت در سودهای معاملاتی مختلف و ... اطمینان نکرده و هیچ مبلغی را به حساب اشخاص خارج از کشور واریز نکنید.
 
7. فریب های اینترنتی معمولاً از یک الگوی مشابه پیروی می کنند که تماس اولیه از طریق ایمیل یا شبکه های اجتماعی انجام می شود و ابتدا از قربانیان خواسته می شود از طریق ایمیل، تلفن، فاکس و ... به این تماس پاسخ دهند و بعد از اینکه در اولین گام طعمه به دام شکارچیان افتاد، آنان سعی می کنند اعتماد قربانی را جلب کرده و در انتها به بهانه ای از او در خواست پول می کنند پس همیشه در هنگام روبرو شدن با موضوعاتی از این قبیل شباهت الگوهای کلاهبرداری اینترنتی را مدنظر قرار داده تا به دام ترفندهای آنها قرار نگيريد.
 
8. از جمله کلاهبرداری های اینترنتی، کلاهبرداری نیجریه ای است که با رتبه نخست فریب اینترنتی، همچنان پرطرفدارترین شیوه کلاهبرداری است. در این حقه به قربانی قول یک جایزه یا ارائه درصدی از پول کلانی داده می شود که قرار است آن را از کشور نیجریه خارج كنند و معمولاً ابتدا از کاربر خواسته می شود یک مبلغ اولیه برای پوشش هزینه های بانکی ارائه دهد و به محض ارسال نخستین پول، کلاهبرداران غیب می شوند، لذا در مواجهه با این نوع کلاهبرداری ها که به اشکال مختلف و مختص کشورهای آفریقایی است، هیچگونه توجهی به ترفندهای آنان نکرده و هیچ ارتباطی از طریق ایمیل یا تلفن و ... حاصل نکنید.
 
9. براي انجام انواع عملياتهاي بانكي اعم از پرداخت قبوض، پرداخت شهريه دانشگاه، انتقال وجه به حساب هاي ديگر، انواع خريدهاي اينترنتي و ... حتي المقدور از كافي­نت استفاده نكنيد و در صورتي كه به اجبار از كافي‌نت جهت عمليات بانكي استفاده نموديد بلافاصله بعد از انجام عمليات فوق با مراجعه به دستگاههاي خودپرداز، در بانك خود اقدام به تعويض رمز دوم كارت نماييد.
 
10. در صورتي كه خودتان به هر دليلي نتوانستيد عمليات بانكي مورد نظرتان را انجام دهيد و نياز به كمك ديگران در انجام عمليات بانكي داشتيد، كارت و رمز كارت خود را دراختيار افراد ذيصلاح و مطمئن قرار دهيد و بعد از دريافت كارت خود سريعاً حساب خود را چك كرده و اقدام به تعويض رمز خود كنيد.
 
11.  براي پرداخت ها و خريدهاي اينترنتي تنها شماره روي كارت، رمز دوم، تاريخ انقضاي كارت و شماره 3 يا 4 رقمي پشت كارت (cvv2) كافي است پس در صورت افشاي رمز دوم كارت خود سريعاً با مراجعه به نزديك ترين عابر بانك مربوطه اقدام به تعويض رمز دوم خود كنيد.
 
12. از انتخاب رمزها و پسوردهاي ساده و رند مانند تارخ تولد، شماره شناسنامه و ... جداً خودداري نمائيد.

منبع: سایت پلیس فتابازگشت                   
 
5.1.0.0
V5.1.0.0